Dezinfekcija je delimično uništavanje patogenih i apatogenih mikroorganizama sa predmeta i instrumenata koji dolaze u dodir sa pacijentom. Sterilizacija je postupak kojim se u potpunosti uništavaju svi mikroorganizmi i njihove spore sa predmeta, materijala i instrumenata.
Predmeti koji ne podležu procesu sterilizacije su jednokratni i koriste se ISKLJUČIVO samo za jednog pacijenta. Tu spadaju: čaše, sisaljke, komprese, maske, rukavice, vaterolne, igle, špricevi, diskovi, trake za poliranje itd… Igle se odlažu u posebne kutije koje se odnose na za to predviđene deponije kao i sav medicinski opasan otpad koji se odlaže i skladišti u skladu sa ZAKONOM O UPRAVLJANJU OTPADOM („Sl. glasnik RS“, br. 36/2009, 88/2010 i 14/2016). Svi instrumenti koji se koriste nakon upotrebe se mehanički očiste ručno ili u ultarzvučnoj kadici (rotirajući i nasadni instrumenti) i operu pod mlazom tople tekuće vode. Nakon toga se stavljaju u dezinfekcijsko sredstvo koje ima baktericidno, bakteriostatičko, fungicidno i virucidno dejstvo.Pošto se izvade iz dezinfekcijskog sredstva instrumenti se ponovo peru, suše i stavljaju u autoklav ili suvi sterilizator.
Sterilizaciju vršimo u autoklavu nemačkog proizvođača Melag 31-B. Takođe instrumenti se pre sterilizacije pakuju u film kese pomoću pakerice i tako se sterilišu.Posle takve sterilizacije ne mogu da se kontaminiraiju i tako zapakovani mogu da ostanu sterilni 6 meseci.
Redovno vršimo kontrolu sterilizacije da bismo bili uvereni da naši aparati rade ispravno. Takođe vodimo evidenciju o svakom procesu sterilizacije.Kontrola može biti fizička (kontrola temperature i vremena trajanja sterilizacije), hemijska (kontrolnim trakama) i biološka (koriste se biološki indikatori – standardizovani nosači spora – vrši se dva puta godišnje u Gradskom zavodu za javno zdravlje).
Pritisak 2.2 bara u trajanju od 30-60 minuta u autoklavu
Trajanje od 1,5 do 6 sati u suvom sterilizatoru